Hogyan készítsd fel a kutyusodat az utazásra!

Egyes kis kedvencek számára az utazás akár stresszel is járhat, nekünk nem az a célunk, hogy szegény kis kedvenc bekerül egy sötét kennelbe és úgy döcögje végig az utat…
Célunk ebben a blogban, hogy a tenyésztőknek/gazdiknak segítsünk, hogyan tudják megszerettetni a kedvencükkel a boxban/autóban való utazást.

Soha ne erőltessük a kedvencnek a kennelbe való létet!

1, Megfelelő kennel kiválasztása

Az első lépésünk és egyik legfontosabb is, hogy olyan méretű kennelt válasszunk a kedvencünknek, amiben kényelmesen fel tud állni, meg tud fordulni és el tud feküdni. Ezek nem csak otthoni környezetben fontosak, hanem az utazás során is főbb szempontok.

Forrás: https://www.iata.org/en/programs/cargo/live-animals/pets/

Hogy kitudjuk számolni mekkora méretű kennel az ideális, egy kis segédlet:

  • Kennel hossza = A + ½ B
  • Kennel szélessége = C x 2
  • Kennel magassága E = D + ágy, matrac, alátét

Cégünknél a szállítás során fix kennelek vannak, amiket mi helyezünk be az állat méretétül függően, így mi nem a saját kennelében szállítjuk a kedvenceket. (Kivételes esetek természetesen vannak, ez megbeszélés függő.)

2, 10 + 1 tipp a felkészítéshez:

1. Fokozatos bevezetés:

A ketrechez való hozzászoktatást ne siettesd. Tedd a ketrecet egy csendes és nyugodt helyre, ahol a kutyád hozzáférhet, de nem érzi kényszerítve, hogy bemenjen. Ne zárd rá az ajtót az első néhány alkalommal; hagyd, hogy önként menjen be, amikor kíváncsi. A cél, hogy a ketrec ne legyen ijesztő számára, hanem egy biztonságos hely.

2. Kényelem megteremtése:

A ketrecet tedd kényelmessé számára! Tegyél bele egy puha takarót vagy ágyat, amely ismerős illatú, esetleg a saját takaróját. Néhány kedvenc játék is segíthet, hogy a kutyád szívesen töltse ott az időt. Ezzel a ketrec nem csak egy hely lesz, ahová be kell mennie, hanem egy kellemes és pihentető környezet.

3. Pozitív megerősítés:

Használj pozitív megerősítést, amikor a kutyád bemegy a ketrecbe. Ez azt jelenti, hogy adj neki jutalomfalatot, amikor önként lép be, vagy amikor nyugodtan viselkedik benne. Ez megtanítja a kutyának, hogy a ketrec egy pozitív dolog, és mindig érdemes oda bemenni.

4. Rövid időszakokkal kezdd:

Az elején csak néhány percre hagyd a kutyádat a ketrecben, majd fokozatosan növeld az időt. Ne zárd rá az ajtót túl sokáig az első néhány alkalommal. Ezzel elkerülheted, hogy a kutyád pánikba essen vagy úgy érezze, csapdába került.

5. Tedd a mindennapok részévé:

Használd a ketrecet nem csak utazásra, hanem a mindennapokban is. Például amikor otthon vagytok, hagyd nyitva az ajtaját, hogy a kutyád bármikor bemenjen pihenni. Így a ketrec nem csak az utazáshoz kapcsolódik majd, hanem a mindennapi élet része lesz.

6. Szoktasd hozzá az autóhoz:

Ha az autóhoz is szoktatni szeretnéd, kezdd rövid utakra vinni, például a sarki boltba vagy egy közeli parkba. Ne várd el azonnal, hogy hosszabb utakat jól viseljen. Dicsérd meg, ha jól viselkedik az autóban, és utazás után jutalmazd. Ezzel pozitív asszociációt alakít ki az autózással kapcsolatban.

7. Ne hagyd magára az autóban:

Az első néhány autóút alkalmával ülj közel a ketrechez, hogy a kutyád ne érezze magát egyedül vagy elhagyatottnak. Fokozatosan szoktasd hozzá, hogy egyedül is biztonságban érezze magát a ketrecben. Ne hagyd hosszú időre egyedül, mert ez stresszt okozhat.

8. Utazás előtti séta:

Az utazás előtt mindig sétáltasd meg a kutyádat, hogy levezesse az energiáját, és nyugodtabban tudjon pihenni az úton. Egy kiadós séta után kevésbé lesz nyugtalan az autóban vagy a repülőn, mert fáradt lesz, és valószínűleg aludni fog az utazás alatt.

9. Folyadék és étkezés szabályozása:

Az utazás előtt 3-4 órával már ne etesd a kutyát, mert az utazás okozta stressz vagy a jármű mozgása hányingert okozhat neki. Kis mennyiségű vizet viszont adhatsz neki indulás előtt, és ha hosszabb útra mentek, gyakori szüneteket tarthatsz vízhez juttatás céljából.

10. Nyugtató zene vagy zajok:

Kutatások szerint a kutyák is megnyugszanak a csendes, lágy zenétől, például a klasszikus zenétől. Ha az autóban vagy a repülőn utaztok, egy nyugodt háttérzene segíthet csökkenteni a stresszt. Léteznek speciális kutyáknak szánt zenék is, amelyeket kipróbálhatsz.

+1 Légiközlekedési szoktatás:

Ha repülni fogtok, már jóval az utazás előtt kezd el szoktatni a kutyádat ahhoz, hogy hosszabb időt töltsön a ketrecben. Gyakorolj vele úgy, hogy a ketrecben van, amíg te különböző tevékenységeket végzel a házban. Ezáltal megszokja a hosszabb zártságot. Emellett győződj meg róla, hogy az utazós ketrec megfelelő méretű és kényelmes neki. A hanghatásokhoz is érdemes hozzászoktatni, ezt a legkönnyebben úgy tudod elkezdeni, hogy a telefonodon vagy a tv-den repülőgép hangokat kezdesz lejátszani. Először halkan majd fokozatosan hangosítva miközben a kedvenceddel játszol vagy feladatokat hajtatok végre. Ha esetleg félelmet látsz a kutyusodon vedd vissza a hangerőt.

Ezekkel a tippekkel a kutyád fokozatosan hozzászokik a ketrechez és az utazáshoz, így a jövőbeli utak kevésbé lesznek stresszesek számára. A legfontosabb a türelem és a pozitív megerősítés!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük